Uprość sobie spłatę zadłużenia poprzez jego konsolidację!

Najlepsze kredyty konsolidacyjne porównaj oferty dostępne na rynku u nas na stronie

Nie wiesz czym są kredyty konsolidacyjne - sprawdź to tutaj!

Czym jest kredyt konsolidacyjny?

Mechanizm działania

Kredyt konsolidacyjny to nic innego, jak połączenie kilku zobowiązań w jedno. Po konsolidacji kredytu zamiast spłacać co miesiąc raty na rzecz kilku kredytodawców spłacamy tylko jedną, w określonej wysokości i przez określony okres. Po zakończeniu spłaty kredytu konsolidacyjnego wszystkie roszczenia zostają pokryte. Na rynku znajduje się kilka wariantów kredytów konsolidacyjnych – niektórzy kredytodawcy umożliwiają wyłącznie łączenie zobowiązań wobec nich samych, inni przejmują również wierzytelności innych banków, jeszcze inni obok łączenia zadłużeń oferują swoim klientom dodatkową gotówkę. Kredyt konsolidacyjny zazwyczaj umożliwia obniżenie miesięcznej wysokości raty, powoduje jednak znaczne wydłużenie okresu spłacania, w ostatecznym rozrachunku klient za konsolidację kilku zobowiązań musi więc ponieść dodatkową opłatę. Warunki kredytu konsolidacyjnego są zazwyczaj negocjowane indywidualnie, ze względu na to, że tak skomplikowane transakcje trudno zestandaryzować. Banki konkurują jednak np. na maksymalną wysokość kredytu, maksymalny okres spłaty lub wysokość Rzeczywistej Rocznej Stopy Procentowej – wskaźnika, który jest najbliższy rzeczywistemu kosztowi usługi.

Czym jest konsolidacja?

Czym jest konsolidacja?

Kiedy warto wziąć kredyt konsolidacyjny?

Na kredyt konsolidacyjny najczęściej decydujemy się wtedy, gdy comiesięczny koszt wszystkich zobowiązań nas przerasta. Jeśli mamy stały dochód, który jednak nie wystarcza na regularne spłacanie długów, kredyt konsolidacyjny pozwoli nam obniżyć ratę. Kwestia posiadania stałego i pewnego dochodu jest tu niezwykle ważna – całkowity koszt kredytu po konsolidacji będzie znacznie większy, co oznacza, że również konsekwencje w przypadku nie dotrzymania terminu będą dla nas bardziej dotkliwe. Konsolidacja kredytu może okazać się pomocna także wtedy, gdy mamy tyle zobowiązań, że gubimy się w terminach spłaty i podmiotach, wobec których mamy długi. Po konsolidacji będziemy co miesiąc spłacać jedną ratę na rzecz jednego wierzyciela, co zdecydowanie ułatwi regulowanie zobowiązań.

Od czasu do czasu na rynku pojawiają się oferty wyjątkowo korzystne dla pewnej grupy osób, które proponują np. obniżenie oprocentowania jeśli mamy czystą historię kredytową, lub niską cenę kredytu, gdy wszystkie konsolidowane wierzytelności pochodzą z jednego banku.

Zanim zdecydujemy się na kredyt konsolidacyjny

Powinniśmy pamiętać, że mimo obniżenia raty i udogodnienia w postaci zmniejszenia się liczby naszych wierzycieli do jednego, kredyt konsolidacyjny jest usługą płatną i że okres spłaty zostanie wydłużony na tyle, aby całkowita suma przekroczyła sumę naszych zobowiązań przed wzięciem pożyczki. Przed podjęciem decyzji o wzięciu kredytu konsolidacyjnego warto rozważyć wszelkie alternatywne opcje, które mogą okazać się dla nas po prostu mniej kosztowne. Warto też zdawać sobie sprawę z tego, że liczby i sformułowania które widzimy w reklamach mają za zadanie przyciągnąć klienta i nie zawsze będą miały zastosowanie do naszej sytuacji – zanim cokolwiek podpiszemy uważnie zapoznajmy się ze szczegółowymi warunkami umowy i wyjaśnijmy wszelkie niezrozumiałe dla nas sformułowania.