Uprość sobie spłatę zadłużenia poprzez jego konsolidację!

Najlepsze kredyty konsolidacyjne porównaj oferty dostępne na rynku u nas na stronie

Nie wiesz czym są kredyty konsolidacyjne - sprawdź to tutaj!

Kredyt konsolidacyjny gotówkowy a hipoteczny – które rozwiązanie jest korzystniejsze?

Kiedy kredyt konsolidacyjny gotówkowy jest lepszym albo jedynym rozwiązaniem? Jakie korzyści niesie ze sobą kredyt tego typu zabezpieczony hipoteką?
Konsolidacja jest obecnie popularnym sposobem pozbycia się kilku rat spłacanych w różnych terminach. Boom na kredyty zarówno hipoteczne, gotówkowe, samochodowe zaczął się pod koniec ubiegłego wieku. Do pieniędzy pożyczonych na mieszkanie przez lata doszły inne, jak kredyty samochodowe, gotówkowe, a w ostatnim czasie równie popularne pożyczki pozabankowe. Jak je zmienić w jedną?

smutna

Konsolidacja

Połączenie kredytów w jedną ratę jest atrakcyjnym rozwiązaniem, gdy:

 • nie panujesz nad domowym budżetem,
 • posiadasz kilka zobowiązań, w bankach, firmach pozabankowych,
 • do końca spłaty pozostało jeszcze dużo czasu,
 • raty z każdym miesiącem coraz bardziej ciążą.

Jeśli do spłaty pozostało kilka miesięcy, to takiej pożyczki nie opłaca się wrzucać do kredytu konsolidacyjnego. Lepiej ją spłacić i dług jest o jedno zobowiązanie mniejszy. W innym wypadku kredyt konsolidacyjny może się okazać naprawdę sensownym rozwiązaniem.

Kredyt konsolidacyjny zabezpieczony hipoteką – dla kogo?

 • Dla osób, które posiadają długi w wysokich kwotach – jeśli chcesz połączyć kredyt hipoteczny, samochodowy, karty kredytowe i uzbiera się wysoka kwota, to kredyt pod hipotekę często jest jedyną opcją.
 • Dla osób, które są właścicielami nieruchomości, nie będącej w kredycie.
 • Dla osób, które mają czas na załatwienie bardziej skomplikowanych formalności.
 • Dla osób, którym zależy na oszczędnościach.

Konsolidacja pod hipotekę jest opcją wyłącznie dla właścicieli nieruchomości. Dlatego, jeśli nie masz prawa do żadnej nieruchomości, pozostaje jedynie pożyczka konsolidacyjna gotówkowa.

przy laptopie

Korzyści z hipoteki

Kredyt pod zastaw nieruchomości, nie tylko konsolidacyjny, ale każdy inny ma kilka dużych zalet. Oczywiście są też wady.

Zalety
Wady
Wysoka kwota kredytu - uzależniona od wartości nieruchomości.
brak
Możliwość otrzymania dodatkowej gotówki w ramach kredytu.
brak
Długi okres spłaty, dłuższy niż kredytu gotówkowego. Może być to nawet 25-30 lat.
brak
Niższe koszty. Ze względu na zabezpieczenie w postaci hipoteki kredyty pod zastaw zazwyczaj są tańsze od gotówkowych, patrząc na oprocentowanie i prowizję.
brak
Wygodny sposób na połączenie wszystkich posiadanych długów w jeden.
Konieczność posiadania prawa do nieruchomości.

Pożyczka gotówkowa na spłatę długów

Z racji tego, że nie każdy posiada nieruchomość, nie zawsze jest opcja skonsolidowania długów pod zastaw hipoteki. Zresztą rozwiązanie to nie jest opłacalne przy kwotach rzędu kilkunastu czy kilkudziesięciu tysięcy złotych, gdzie wartość nieruchomości to 200 czy 300 tys. zł.

Kredyt gotówkowy również ma wiele pozytywnych stron:

 • możliwość połączenia większości długów w jeden kredyt (karty kredytowe, kredyty w koncie, samochodowe, gotówkowe, debet, również pożyczki pozabankowe),
 • mniej formalności niż przy kredycie pod zastaw domu,
 • szybka decyzja,
 • część banków oferuje dodatkową kwotę w ramach kredytu, co uzależnione jest od zdolności kredytowej.

rodzinne finanse

Kilka pożyczek nawet w niskich kwotach ze spłatą rozłożona na kilka lat może powodować zamieszanie w domowym budżecie. Decydując się na kredyt konsolidacyjny gotówkowy zyskujesz jedną ratę miesięcznie, nie musisz pilnować terminów. Łatwiej zapanować nad domowymi finansami, nie narażając się bankom i BIK, gdy raty wpływają po terminie.

Który kredyt jest korzystniejszy?

Są to produkty skierowane do różnych grup klientów. Dylemat mogą mieć osoby, które mają wysoką zdolność i równie dobrze dostaną kredyt gotówkowy na 150 czy 200 tys. zł gotówkowy, a i mogą wziąć pod zastaw nieruchomości. W takiej sytuacji wartom przeliczyć, co opłaca się bardziej. W przypadku kredytu pod hipotekę dolicz również dodatkowe koszty związane z kredytem. Znaczenie ma również czas. Jeśli sprawę zamierzasz załatwić szybko, to kredyt gotówkowy jest lepszym rozwiązaniem.

Połączenie długów w jedną ratę nie tylko porządkuje domowe finanse, bo ma realny wpływ na kolejne decyzje, dotyczące możliwości odkładania pieniędzy. Dlatego, jeśli masz wrażenie, że tracisz panowanie nad ratami, to przemyśl tą opcję.