Uprość sobie spłatę zadłużenia poprzez jego konsolidację!

Najlepsze kredyty konsolidacyjne porównaj oferty dostępne na rynku u nas na stronie

Nie wiesz czym są kredyty konsolidacyjne - sprawdź to tutaj!

Plusy i minusy kredytu konsolidacyjnego

Czym jest kredyt konsolidacyjny?

Kredytem konsolidacyjnym nazywamy połączenie kilku wierzytelności w jedną. Bank, który udziela takiej usługi zazwyczaj wykupuje zobowiązania klienta, który od tej pory spłaca raty wobec jednego kredytodawcy zamiast kilku. W ramach kredytu konsolidacyjnego łączy się np. pożyczki gotówkowe, raty za samochód lub inne urządzenia, zadłużenie na karcie kredytowej itp. W Polsce kredyty konsolidacyjne oferują praktycznie wszystkie liczące się banki a także wiele prywatnych firm wyspecjalizowanych w tego typu usługach (tzw. parabanków), które działają w oparciu o inne przepisy niż prawo bankowe. Konsolidacja kredytu, oprócz połączenia kilku zobowiązań w jedno, oznacza też obniżenie miesięcznej raty i znaczące wydłużenie okresu spłaty, tak, aby całkowita suma przekazana na rzecz kredytodawcy przekroczyła całość zobowiązań z doliczoną prowizją za usługę. Wysokość prowizji różni się w zależności od banku, historii kredytowej klienta oraz wysokości zobowiązania i terminu spłaty. Kredyt konsolidacyjny przyjmuje różne formy – może np. być spłacany w ratach równych lub malejących (rat rosnących raczej się nie stosuje), albo oferować dodatkowe usługi, np. powiększyć sumę kredytu o dodatkową gotówkę, którą klient będzie mógł przeznaczyć na dowolny cel.

Plusy i minusy

Plusy i minusy

Zalety kredytu konsolidacyjnego

Kredyt konsolidacyjny jest atrakcyjny przede wszystkim dla tych osób, których dochód nie wystarczy na pokrycie wszystkich miesięcznych zobowiązań. Dzięki obniżeniu miesięcznej raty spłacanie wierzytelności może stać się dla nich mniej uciążliwe i przynajmniej doraźnie ułatwić planowanie budżetu domowego. Niewątpliwą zaletą jest również uproszczenie rozliczania się – zamiast kilku rat o różnych terminach spłaty, które należy przelać na różne konta, po konsolidacji mamy do czynienia z jedną ratą i jednym wierzycielem. Niektórzy kredytodawcy umożliwiają nawet automatyczne spłaty wierzytelności, dzięki czemu klient w ogóle nie musi o tym pamiętać. Do plusów kredytów konsolidacyjnych trzeba również zaliczyć dużą konkurencję na rynku, dzięki której korzystne oferty nie należą do rzadkości i często pojawiają się niezwykle atrakcyjne promocje.

Wady kredytu konsolidacyjnego

Największą wadą kredytu konsolidacyjnego jest jego koszt. W ramach konsolidacji zostaje on co prawda rozłożony w czasie, jednak w ostateczności pożyczkobiorca będzie musiał za niego zapłacić znacznie więcej niż w przypadku regularnego spłacania konsolidowanych wierzytelności. Wadą jest również problem z obliczeniem całkowitego kosztu, bo choć banki udostępniają kalkulatory rat, to jednak rzadko kiedy narzędzia te uwzględniają wszystkie dodatkowe opłaty. Co więcej w przypadku większości kredytów konsolidacyjnych oprocentowanie będzie zmienne, a to oznacza możliwość zwiększenia się opłaty za usługę. Bardzo istotnym minusem tego rozwiązania jest również znaczne wydłużenie okresu spłaty. Im dłużej spłacamy kredyt tym bardziej rośnie ryzyko, że stracimy płynność finansową przed uregulowaniem wierzytelności, a to może oznaczać poważne konsekwencje, również wpadnięcie w tzw. spiralę zadłużenia.